Τετάρτη 9 Μαΐου 2018

0 ΤΑ 9 ΚΥΠΕΛΛΑ ΕΥΒΟΙΑΣ ΤΟΥ ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ

9 φορές έχει σηκώσει το Κύπελλο Ευβοίας ο ΑΟ Χαλκίς. Η ομάδα της Χαλκίδας, μπορεί στην ιστορία της να έχει αγωνιστεί περισσότερες φορές στο Κύπελλο Ελλάδος, αλλά και στο Κύπελλο Ευβοίας έχει επιτυχίες με 10 τελικούς και 9 τρόπαια.
Ο ΑΟΧ κατέκτησε το πρώτο Κύπελλο Ευβοίας το 1994 κατακτώντας και την άνοδο - επιστροφή στην Γ' Εθνική. Στην συνέχεια κατέκτησε το κύπελλο για 3 συνεχόμενες φορές (1997, 1998, 1999), ενώ το 2000 έφτασε για 4 συνεχόμενη φορά στον τελικό αλλά έχασε από τον Λήλα Βασιλικού, με σκορ 1-0.
Μετά από 12 χρόνια ο ΑΟΧ κατακτά ξανά κύπελλο Ευβοίας και μάλιστα 3 συνεχόμενες φορές (2011, 2012, 2013), ενώ κατέκτησε το κύπελλο και το 2016. Με το φετινό κύπελλο που κατέκτησε πριν λίγες μέρες ο ΑΟ Χαλκίς (7/3/2018), έφτασε τα 9, ένα κύπελλο λιγότερο απ' τον πολυτροπαιούχο του θεσμού, Ολυμπιακό Χαλκίδας.

2018
Πριν λίγες μέρες, την Τετάρτη 7 Μαρτίου, ο ΑΟ Χαλκίς κατέκτησε το 9ο Κύπελλο Ευβοίας, στο δημοτικό στάδιο Ψαχνών, κερδίζοντας τον Ταμυναϊκό Αλιβερίου, με 1-0. Το γκολ πέτυχε ο Βαγγέλης Ντελέκος, στο 66ο λεπτό, με δυνατό εντυπωσιακό σουτ έξω απ' την περιοχή. ΑΟ Χαλκίς και Ταμυναϊκός, αγωνίζονται στον 7ο όμιλο της Γ' Εθνικής κατηγορίας.

2016
Το 8ο κύπελλο Ευβοίας στην ιστορία του ο ΑΟ Χαλκίς το κατέκτησε, Τετάρτη 10 Φεβρουαρίου του 2016, νικόντας τον Απόλλων Ερέτριας στο δημοτικό στάδιο Χαλκίδας, με 1-0. Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Κώστας Σπανός στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο ΑΟΧ αγωνιζόταν στη Γ' Εθνική, ενώ ο Απόλλων Ερέτριας στην Α' ΕΠΣ Ευβοίας.

2013
Για 3η συνεχόμενη φορά, Κυπελλούχος Ευβοίας ο ΑΟ Χαλκίς, κατακτώντας το 7ο τρόπαιο στο θεσμό. Ο τελικός επιστρέφει στο στάδιο Χαλκίδας και ο ΑΟΧ αντιμετώπισε τον Παντριαδικό, που ήταν ομάδα Α1 Ευβοίας. Ο αγώνας δύσκολος και χρειάστηκε να πάει στην παράταση, αφού στην κανονική διάρκεια, το σκορ ήρθε 0-0. Όμως με 2 γκολ, στο 92' ο Τσαλμάς και στο 120' ο Ζαφειρόπουλος, ο ΑΟΧ πήρε τη νίκη με 2-0 και κατέκτησε για 3η συνεχόμενη φορά το Κύπελλο Ευβοίας, κάνοντας τα 7 στη συλλογή του.
2012
Το 2012, ο ΑΟΧ κατακτά το δεύτερο σερί Κύπελλο Ευβοίας και το 6ο στην ιστορία του. Ο ΑΟ Χαλκίς κέρδισε 1-0 τα Λουκίσια. Στο 86' ένα σουτ του Καρακατσάνη από τα δεξιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το μοναδικό τέρμα του αγώνα. Αρκετός ο κόσμος που γέμισε το Ενωσιακό γήπεδο Χαλκίδας. Δυνατή η παρουσία των φιλάθλων του ΑΟΧ.

2011
Στον τελικό toy 2011, 12 χρόνια μετά, κατέκτησε  το κύπελλο στο Ενωσιακό γήπεδο Χαλκίδας, κερδίζοντας τον ΑΠΚΟ Δροσιάς με σκορ 2-0. Σκόρερ ήταν ο Δασκαλάκης (75') και ο Μπόκαρης (85'), στον πρώτο τελικό υπό το φως των προβολέων. Ένας τελικός που την παράσταση έκλεψαν οι φίλαθλοι των 2 ομάδων στην εξέδρα.

1999
Το 1999 η Χαλκίδα με προπονητή τον Νίκο Παντέλης, κέρδισε 2-1 τη Δόξα Προκοπίου. Είχε προηγηθεί με αυτογκόλ του Περόνα στο 12' και ισοφάρισε ο Διαμαντής Κουτσουφλάκης στο 20'. Το νικητήριο γκολ, πέτυχε ο Μάριος Χρήστου στο 63'.

1998
Το 1998 (πάλι με προπονητή τον Σαράφη) κέρδισε την έκπληξη της χρονιάς την ΑΕΚ Χαλκίδας με 3-1. Οι κιτρινόμαυροι είχαν προηγηθεί με γκολ του Ράπτη στο 20'. Ισοφάρισε ο Τσάλας στο 35'. Ο Καζαντζής νίκησε τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ, Απόστολο Αβερκιάδη με δυο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο (82' και 85')

1997
Το 1997 με αντίπαλο πάλι τον Ταμυναϊκό και προπονητή τον Σταύρο Σαράφη κέρδισε 2-0 με γκολ που πέτυχαν ο Ραβανός στο 57' και ο Φούρλης στο 82'.

1994
Πρωτή φορά ήταν το 1994 με προπονητή τον Μιχάλη Χιόνη. Κέρδισε στην παράταση τον Ταμυναϊκό με 3-2. Τα γκολ είχαν πετύχει ο Λαμπρινάτος (78') και ο Πλατής (102' και 107') γαι τον ΑΟΧ και Τζόκας (50', Γούνιας με πέναλτι (104').