Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου 2018

0 ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ: Αποκλείστηκε στα προημιτελικά απ' τον Ολυμπιακό για 2η χρονιά

Όπως πέρυσι έτσι και εφέτος ο Ολυμπιακός απέκλεισε από τα προημιτελικά του κυπέλλου τον Ηρακλή Χαλκίδας. Οι κάτοχοι του τίτλου νίκησαν τον Ηρακλή Χαλκίδας 3-0 σετ και ανανέωσαν το ραντεβού τους για το Σάββατο όπου θα αναμετρηθούν και για το πρωτάθλημα. Πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού ήταν ο Μίκο Οϊβάνεν. Ο Ηρακλής Χαλκίδας με διαγώνιο τον Τσολάκο αντί του Γκόμεζ πάλεψε τον αγώνα μέχρι τα μισά του 1ου σετ ενώ προηγήθηκε 12-11 με επίθεση του Μότα.
Με πόντο του Μπέμε, λάθος του Ηρακλή και άσσο του Οϊβάνεν ο Ολυμπιακός έκανε σερί 3-0 για το 14-12. Με πόντο του Αλεξίεφ και άσσο του Μπέμε οι Πειραιώτες αύξησαν τη διαφορά στους τρεις πόντους στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13) και ο Οϊβάνεν τη διατήρησε σημειώνοντας το 18-15. Ο Ολυμπιακός διεύρυνε το προβάδισμά τους για πρώτη φορά στο +4 μετά από επίθεση του Γερούν Ραουβέρντινκ (20-16). Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε 22-20, αλλά ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο 25-21 με μπλοκ του Αλεξίεφ και να προηγηθεί με 1-0 στα σετ.
Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 4-0 στο σετ και μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ είχε ξεφύγει 16-9. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κυριαρχήσει απόλυτα στο τάραφλεξ εκτοξεύοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (19-9) με επίθεση του Τόντορ Αλεξίεφ. Σε αυτά τα επίπεδα την διατήρησε ο Μίκο Οϊβάνεν σημειώνοντας το 20-10 με την εξέλιξη του σετ, να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα.
Οι ερυθρόλευκοι έχοντας βρει ρυθμό ξέφυγαν 8-2 στο 3ο σετ. Ο Ηρακλής μείωσε 10-8 αλλά με σερί 4-0 ο Ολυμπιακός ξέφυγε 14-8 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Ονόπας.
Διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-21
2ο σετ: 8-4, 16-9, 21-10, 25-13
3ο σετ: 8-2, 16-10, 21-14, 25-16

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 37 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 4 άσσους, 2 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-13, 25-16) σε 69'
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 12 (10/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πετρέας 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Μπέμε 8 (4/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντρίζγκα 1 (άσσος), Αλεξίεφ 14 (10/15 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 41% υπ. - 41% άριστες), Ραούβερντινκ 10 (8/12 επ., 2 άσσοι, 45% υπ. - 36% άριστες) / Στεφάνου (λ, 56% υπ. - 44% άριστες), Δαρίδης (λ), Ζουπάνι 1 (1/1 επ.), Στιβαχτής.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 3 (3/8 επ.), Δεληπρίμης 1 (1/4 επ., 43% υπ. - 29% άριστες), Τσολάκος 9 (8/19 επ., 1 μπλοκ), Μότα 8 (6/10 επ., 2 άσσοι, 33% υπ. - 28% άριστες), Γκελίνσκι 1 (1/2 επ.), Πεντράο 9 (6/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 62% υπ. - 38% άριστες), Μακρυγιάννης, Κολτσιάκης 3 (3/4 επ., 36% υπ. - 18% άριστες), Αδάμ, Γκόμεζ 1 (1/2 επ.).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε στο osfp.gr τα εξής: «Σίγουρα για εμάς ήταν ένας από τους φετινούς μας στόχους να περάσουμε στο Final 4. Ήμαστε πολύ χαρούμενοι με τη σημερινή νίκη και κάναμε ένα ακόμα βήμα μέσα στη σεζόν προκειμένου να κατακτήσουμε ένα ακόμα πρωτάθλημα. Σήμερα είχαμε μια καλή εμφάνιση κατά γενική ομολογία, είχαμε κάποια μικρά προβλήματα στο πρώτο σετ αλλά πιστεύω οτι παίξαμε ένα πολύ καλό παιχνίδι και το Σάββατο παίζουμε και πάλι εναντίων τους για το πρωτάθλημα».
Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης τόνισε: «Νομίζω σταθήκαμε καλά, ειδικά στο πρώτο σετ. Μπήκαμε με διάθεση, ήμασταν κοντά στο σκορ και με καλό σερβίς, μπλοκ-άμυνα και προσπαθήσαμε να περιορίσουμε τα πολλά ατού του Ολυμπιακού. Εϊμαι ευχαριστημένος από το ξεκίνημά που κάναμε, όμως ο Ολυμπιακός δίκαια προκρίθηκε. Δύο χρονιές τώρα έχουμε αντιμετωπίσει στα προημιτελικά του Κυπέλλου τον Ολυμπιακό και δεν έχουμε την ευκαιρία να πάμε σε ένα final-4».