Δευτέρα 29 Ιανουαρίου 2018

0 ΝΟΧ: 2η σερί ήττα, 19-8 στο Βόλο απ' τη Νίκη με διαιτητικά λάθη

Για ένα ημίχρονο κατάφερε ο ΝΟ Χαλκίδας να δυσκολέψει τη Νίκη, χθες, Κυριακή 28 Ιανουαρίου, στο κολυμβητήριο της Νέας Ιωνίας, στο Βόλο. Η ομάδα της Χαλκίδας, προηγήθηκε στο πρώτο οκτάλεπτο με 2-4 και στο ημίχρονο οι 2 ομάδες ήταν ισόπαλες (7-7). Το 2ο ημίχρονο ήταν καταιγιστικό για τη Νίκη Βόλου, όπου με ένα 12-1 (6-0 και 6-1), κατάφερε να πάρει μία νίκη μεγάλων διαστάσεων (19-8).
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Νίκη να προηγείται με 2-0, όμως με σερί 4-0 η έμπειρη ομάδα της Χαλκίδας έκλεισε το οκτάλεπτο μπροστά με 2-4. Στο διάστημα αυτό για τη Χαλκίδα σκόραραν οι Αθανασίου (2) και τα αδέρφια Μερκουριάδη (Παύλος και Νίκος) από ένα. Η ομάδα της Νίκης στο δεύτερο οκτάλεπτο ισοφάρισε σε 4-4, όμως και πάλι η Χαλκίδα πήρε προβάδισμα με 4-5. Η Νίκη προηγήθηκε με 7-6 χάρη σε γκολ του Μαρτζούχου και ο ΝΟΧ ισοφάρισε σε 7-7 με τον Μπουρνάζο. Κι εκεί που όλοι περίμεναν ντέρμπι και στο δεύτερο ημίχρονο οι Βολιώτες κατάφεραν να κάνουν σερί 10-0 και να φτάσουν στη νίκη.
Από την πλευρά της η ομάδα της Χαλκίδας δεν μπόρεσε να αντισταθεί και να βρει λύσεις επιθετικά, καθώς ήταν επηρεασμένοι από εμφανής διαιτητικά λάθη. Συγκεκριμένα στο 3ο λεπτό της 3ης περιόδου, οι απαράδεχτοι διαιτητές δεν είδαν εκτός φάσης χτύπημα στον Π. Γάτο, του οποίου του χορηγήθηκαν 4 ράμματα. Επίσης έδειξαν ανύπαρκτη κόκκινη κάρτα στο Νίκο Μερκουριάδη, στερώντας το δικαίωμα του ΝΟΧ να διεκδικήσει το παιχνίδι, καθώς εκείνη την ώρα το σκορ ήταν 9-7.
Αυτή ήταν η 2η σερί εκτός έδρας ήττα για το ΝΟ Χαλκίδας, ο οποίος την Κυριακή 4 Φεβρουαρίου, θα παίξει το πρώτο του εντός έδρας αγώνα και θα φιλοξενήσει το ΝΟ Πατρών, στο κολυμβητήριο Χαλκίδας.

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Μπλάνας): Φαρσάρης, Δανιήλ 4, Γκανάτσιος, Κόφφας, Μακρής, Τάσσιος, Θεοδωρόπουλος 2, Κοκκινάκης, Γλούμης 3, Σαραγκανίδας 1, Γιαβαρίδης 5, Καρκαλιάνης 1, Παρασκευάς, Μαρτζούχος 2, Γκατζούνας 1.
ΝΟ Χαλκίδας: Αλαφάκης Β., Πικρίδας, Παλαιολόγος, Γάτος, Αλαφάκης Γ., Καρλής, Μερκουδιάρης Π. 1, Κόρακας, Αθανασίου 3, Μπουρνάζος 1, Μερκουριάδης Ν. 3, Βλάχος, Τρίκας.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Νίκη Βόλου – ΝΟ Χαλκίδας 19-8 (2-4, 5-3, 6-0, 6-1)
Νίκη Βόλου: Γιαβαρίδης 5, Δανιήλ 4, Γλούμης 3, Θεοδωρόπουλος 2, Μαρτζούχος 2, Σαραγκανίδας 1, Καρκαλιάνης 1, Γκατζούνας 1
ΝΟ Χαλκίδας: Αθανασίου 3, Μερκουριάδης Ν. 3, Μερκουριάδης Π. 1, Μπουρνάζος 1

Άρης – ΟΦΘ 10-5 (2-1, 3-1, 4-1, 1-2)
Άρης: Δημητριάδης 2, Παπαθεοδώρου 2, Μερκουριάδης Αγ. 2, Μουστεράκης 1, Γιαννουδάκης 1, Κουνέλας 1, Σολογάνης 1
ΟΦΘ: Αλιχανίδης Μ. 3, Βαχαρέλης 1, Κίσσας 1

ΝΟ Πατρών – ΝΟ Λάρισας 14-3 (3-1, 5-0, 4-1, 2-1)
ΝΟ Πατρών: Βικάτος 3, Ανδρικόπουλος 2, Δίπλαρος 2, Καραβιώτης 2, Γκότσης 2, Τάτσιος 1, Φυκούρας 1, Πατρινός 1
ΝΟ Λάρισας: Καρύδας 2, Ευσταθίου 1

ΓΣ Ηλιούπολης – Νηρέας Πατρών 13-3 (6-0, 2-3, 1-0, 4-0)
ΓΣ Ηλιούπολης: Κολυβάς 6, Κοντονής Δ. 2, Βελώνιας 1, Δουδέσης 1, Σπυρόπουλος 1, Κοντονής Αν. 1, Φουστούχος 1