Δευτέρα 16 Οκτωβρίου 2017

0 ΑΓΕΧ: Πρεμιέρα με εντός έδρας ήττα απ' τον Μάκαρο

Την εντός έδρας ήττα γνώρισε η ΑΓΕ Χαλκίδας απ' τον Μάκαρο Άμφισσας, στην πρεμιέρα της Α' ΕΣΚΑΣΕ 2017-18, στο κλειστό Κανήθου Χαλκίδας, με σκορ 56-74. Η ΑΓΕΧ χτίστηκε αργά και είναι είναι ακόμα στο στάδιο προσαρμογής. Παρόλα αυτά έκανε μία καλή εμφάνιση τηρουμένων των αναλογιών, αλλά ηττήθηκε.
Ο Μάκαρος προηγήθηκε με 26-44 στο πρώτο ημίχρονο με την ΑΓΕ Χαλκίδας να αντιδρά στη 3η περίοδο όταν μείωσε μέχρι και τους 4 πόντους για να περάσει η ομάδα του Παπούλια μπροστά στο τέλος με 45-55. Η 4η περίοδος ήταν τυπική διαδικασία με τον Μάκαρο να φτάνει στη νίκη με 74-56, με τους έμπειρους Νασάκη και Κουτσογιάννη αλλά και τον Λούπουλ να δίνουν τις λύσεις όποτε χρειάστηκε.

Διαιτητές: Ντάνος-Γερονικολός.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 10-25 (26-44), 19-11 (45-55), 11-19 (56-74).
ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βελισσαράκος): Τσάλλας, Μαγουλάς, Παστήρας 14 (2), Θωμάς 2, Μάμαλης 9 (1), Μαλακασιώτης 12 (1), Βεζυρτζόγλου 4, Κικίδης Κ., Βελισσαράκος 4, Πετρογιάννης 2, Κικίδης Νικ. 4, Σαββόπουλος 5.
ΜΑΚΑΡΟΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Παπούλιας): Λεοντίου 9 (3), Κουτσογιάννης 9 (1), Οικονόμου 5, Λούπουλ 20, Διαμαντής 2, Τσικνής, Φουσέκης 3, Φωτητζόγλου 3, Βίλιας, Μουντζούρης 2, Βουρνούς, Νασάκης 21.