Δευτέρα 20 Μαρτίου 2017

0 ΑΓΕΧ: Ανατροπή και νίκη με 62-58 τον Τελεθριακό

Με κατακόρυφη άνοδο στην απόδοσή της στο Β' ημίχρονο, η ΑΓΕ Χαλκίδας έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη απέναντι στον Τελεθριακό με 62-58, παρότι βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 13 πόντους (30-43). Με ένα σερί όμως 21-3, η ομάδα του Βελισσαράκου όχι μόνο επέστρεψε στο ματς αλλά πήρε και το προβάδισμα (51-46) για να φτάσει τελικά σε μια νίκη με μικρή βαθμολογική αλλά αρκετά σημαντική ψυχολογική σημασία.
Στο πρώτο ημίχρονο ο Τελεθριακός ήταν καλύτερο, είχε λύσεις στην επίθεση και κατάφερε να κλείσει μπροστά το πρώτο μισό του αγώνα με 30-43.
Η ΑΓΕ Χαλκίδας όμως αντέδρασε, με σύνθετη άμυνα έκλεισε τους διαδρόμους για το καλάθι της με τον Τελεθριακό να πετυχαίνει σε όλο το Β' ημίχρονο μόλις 15 πόντους. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 53-48 στο τέλος της Γ' περιόδου, διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα στη συνέχεια φτάνοντας τελικά στη νίκη με 62-58.
Από την ΑΓΕΧ, καλή απόδοση είχαν οι Χαρατσής και Βελισσαράκος που αγωνίστηκαν άρρωστοι, αλλά και ο Φωτητζόγλου. Από τον Τελεθριακό που για μια ακόμα φορά φέτος ήταν άκρως ανταγωνιστικός σε ένα εκτός έδρας αγώνα, ξεχώρισε οι Ιωακείμ, Μητρόπουλος και Τριανταφύλλου.

Διαιτητές: Αρτσίτας-Μασλαττζίδης Λ.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 14-25, 23-5, 9-10.
ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βελισσαράκος): Χαρατσής 20 (1), Σταμέλος, Προβατάς, Μακρύγιαννης 5, Αργυρίου 6 (1), Σιδερίδης 2, Φωτητζόγλου 23 (1), Βελισσαράκος 6 (1), Κανάκης, Σαββόπουλος.
ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Δαδίτσιος): Μέτα 2, Ρουμελιώτης 6, Παπαθανασίου 1, Ιωακείμ 19 (3), Μητρόπουλος 12 (2), Κουμπές 2, Δήμου 3 (1), Τριανταφύλλου 11, Τσιτούμης 2.

Ευχαριστημένος από την αντίδραση των παικτών στο Β' ημίχρονο όταν και γύρισαν από το -15 έμεινε ο κόουτς της ΑΓΕ Χαλκίδας Γιώργος Βελισσαράκος στο χθεσινό νικηφόρο αγώνα με τον Τελεθριακό. Όπως είπε μάλιστα χαρακτηριστικά, εντυπωσιάστηκε από την αμυντική συνεργασία των παικτών του και την πειθαρχία στη διαχείριση της κούρασης τους στην επίθεση. «Λέω πάντα στους παίκτες μου ότι μεγάλη σημασία έχει πως τελειώνεις την αγωνιστική χρονιά γιατί οι τελευταίες εικόνες είναι αυτές που μένουν και σε χαρακτηρίζουν. Δεν υπάρχουν λοιπόν παιχνίδια ρουτίνας για τους παίκτες παρά μόνο παιχνίδια που πρέπει να τα κερδίζουν δείχνοντας αγωνιστικότητα. Στο παιχνίδι με τον Τελεθριακό στο πρώτο ημίχρονο απλά συμμετείχαμε στον αγώνα χωρίς διάθεση κάνοντας αγγαρεία. Στην ανάπαυλα του αγώνα μιλήσαμε γι” αυτό και ζήτησα να αντιδράσουν. Πράγματι, στο Β' ημίχρονο οι παίκτες βρήκαν διάθεση για ενέργεια δείχνοντας ότι δεν συμβιβάζονται με την ήττα. Είχαν μεγάλη αυτοσυγκέντρωση στην αμυντική μας λειτουργία και με ελεγχόμενες επιθέσεις γύρισαν το παιχνίδι από τους -15 πόντους. Προσωπικά εντυπωσιάστηκα από την αμυντική συνεργασία των παικτών μου και την πειθαρχία στη διαχείριση της κούρασης τους στην επίθεση. Θεωρώ τον Τελεθριακό πολύ καλή ομάδα και αυτό δίνει αξία στη νίκη της ομάδας μου. Για ακόμα ένα παιχνίδι δεν συμπληρώσαμε 10αδα λόγω των τραυματισμών και των αρρώστων. Δεν έπαιξαν πάλι ο Μάμαλης και ο Μπεληγιάννης ενώ Χαρατσής, Βελισσαράκος έπαιξαν άρρωστοι και ο Μακρύγιαννης τραυματίας».

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ: Ένας "πρώην" της ΑΓΕΧ

Στον αγώνα της ΑΓΕ Χαλκίδας με τον Τελεθριακό, συναντήσαμε ένα πρώην παίχτη της ΑΓΕΧ, στην ομάδα της Ιστιαίας, με τον νούμερο 15, το Δημήτρη Τριανταφύλλου. Ο 31χρονος σέντερ, ήταν στο ρόστερ της ΑΓΕΧ, την ιστορική σεζόν του 2004-05, όπου η ομάδα της Χαλκίδας είχε τερματίσει στην 3η θέση της Α2 και είχε χάσει την τελευταία αγωνιστική την άνοδο στην Α1 κατηγορία. Ήταν η καλύτερη θέση που είχε πάρει η ΑΓΕΧ στην ιστορία της. Τότε ο Τριανταφύλλου ήταν ο μικρότερος της παρέας. Μετά από 12 χρόνια, με εμπειρία σε Α2 και Γ' Εθνική, βρέθηκε αντίπαλος της ΑΓΕΧ (όπως και στο πρώτο παιχνίδι στην Ιστιαία) και δυσκόλεψε αρκετά τη νίκη της ομάδας της Χαλκίδας.