Δευτέρα 16 Ιανουαρίου 2017

0 ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ: Ήττα στην Αλεξανδρούπολη με 3-1

Η ατυχία στέρησε από τον Ηρακλή Χαλκίδας KINGS την νίκη μέσα στην Αλεξανδρούπολη, το Σάββατο 14 Ιανουαρίου. Η ομάδα της Χαλκίδας έλεγχε το παιχνίδι, έχοντας κατακτήσει άνετα το πρώτο σετ και έχοντας το προβάδισμα στο δεύτερο, έως το σημείο που ο νέος πασαδόρος της ομάδας Ρέναν τραυματίστηκε (πάτησε πόδι αντιπάλου στην προσπάθεια για μπλοκ), με το σκορ στο 14-16.
Με αντικαταστάτη του, τον Μάρκο Γαλιώτο, ο Ηρακλής συνέχισε να βρίσκεται μπροστά και στις επόμενες επιθέσεις, όμως η απώλεια του Βραζιλιάνου φάνηκε αφού οι γηπεδούχοι με σερί 7-0 πέρασαν μπροστά με τέσσερις (23-19) και τελικά έφτασαν στην ισοφάριση. Κατά την διάρκεια του τρίτου σετ, στο οποίο ο Ηρακλής ξεκίνησε καλά, αποβλήθηκε με κόκκινη ο Χαριτωνίδης του Εθνικού.
Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση προηγήθηκε με 6-11, όμως ο Εθνικός αντεπιτέθηκε και πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ έχοντας το προβάδισμα (16-15). Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο στις επόμενες επιθέσεις. Σε κρίσιμο σημείο οι Θρακιώτες βρέθηκαν στο +2 (23-21) και τελικά κατέκτησαν το τρίτο σετ. Στο τέταρτο σετ έγινε φανερό πως ο Ηρακλής δεν είχε άλλες ψυχολογικές και αγωνιστικές δυνάμεις και αυτό επέτρεψε στον Εθνικό να το κατακτήσει εύκολα.

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 14-16, 17-21, 20-25
2ο σετ: 7-8, 14-16, 21-19, 25-21
3ο σετ: 5-8, 16-15, 21-20, 25-22
4ο σετ: 8-4, 16-5, 21-11, 25-13

*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 3 άσσους, 58 επιθέσεις 12 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλής Χαλκίδας προήλθαν από 2 άσσους, 45 επιθέσεις 3 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων

ΣΕΤ: 3-1 (20-25, 25-21, 25-22, 25-13) σε 109'.
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Λεάλ 14 (11/19 επ, 3 μπλοκ, 64% υπ - 36% άριστες), Βανέγκας 13 (13/31 επ, 54% υπ - 54% άριστες), Χαριτωνίδης 7 (3/4 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στίγγας 7 (6/11 επ, 1 μπλοκ), Παλέντζας 26 (21/33 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τσέλιος 4 (4/6 επ) / Κοντοστάθης (λ, 67% υπ - 38% άριστες), Χατζόπουλος 2 (2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης
Ηρακλής Χαλκίδας (Γκολίτσης): Τάπια 15 (13/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κανέλλος 7 (5/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντίνας 10 (9/9 επ, 1 μπλοκ), Κολτσιάκης Χ. 6 (6/19 επ, 61% υπ - 22% άριστες), Κλότσκο 9 (9/22 επ, 65% υπ - 47% άριστες), Ρενάν 1 (1/1 επ) / Τσαδήμας (λ, 57% υπ - 26% άριστες), Μπερμπέρογλου (λ, 65% υπ - 41% άριστες), Σπυριούνης 1 (1/3 επ), Αδαμόπουλος, Αντιφάκος, Γαλιώτος 1 (1/1 επ), Κολτσιάκης Γ.

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης είπε: «Συνήθως σε τέτοια ματς είναι που έχουμε προβλήματα και εκνευρισμό. Σημασία έχει που στην κακή μας μέρα πήραμε το τρίποντο Βελτιωθήκαμε μετά το 2ο σετ σε όλους τους τομείς. Μας έκανε τη ζωή πιο εύκολη ο τραυματισμός του αντίπαλου πασαδόρου».
Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης είπε: «Μας μένει μεγάλη πικρία για πολλούς λόγους. Είμαστε και πάλι άτυχοι. Είναι από τους αγώνες που αδικούμε τους εαυτούς μας. Εάν είχαμε τον πασαδόρο μας θα είχαμε πάρει το τρίποντο. Οι ατυχίες και εκνευρισμός μας στέρησαν κάτι που δικαιούμασταν. Δεν θα το βάλουμε κάτω. Δείξαμε ένα δείγμα του τι μπορούμε να κάνουμε και τις επόμενες ημέρες θα έχουμε κάτι ευχάριστο από τη διοίκηση σχετικά με την ενίσχυση της ομάδας».